Kaip pasirinkti ir išsirinkti “Gardenio” šiltnamį?
Patarimai norintiems įsigyti šiltnamį
Kad turėtumėte patogų, ilgalaikį ir patrauklų sodo statinį, prieš jį įsigydami priimkite keletą sprendimų:

Šiltnamio paskirtis ir funkcija
Šiltnamis - vienas populiariausių sodo statinių Lietuvoje. Daugelis neįsivaizduojame vasaros pietų stalo be savame šiltnamyje užaugintų šviežių, švarių, kvapnių daržovių: salotų, pomidorų, paprikų, agurkų ar cukinijų.
Keičiantis mūsų gyvenimo būdui ir pomėgiams, keičiasi ir šiltnamio funkcija: tai tampa ne tik dar vienu „ūkiniu“ statiniu, bet vienu svarbiausių sodo akcentų. Šiuolaikinis šiltnamis gali būti ir jauki, daugiafunkcė, nuo nepalankaus oro sauganti sodo erdvė, kurioje galima praleisti daug prasmingo laiko.
Šiltnamį galite eksploatuoti nuo amnkstyvo pavasario iki vėlyvo rudens ar net žiemą. Tiesiog keiskite jo erdvę, jo funkciją.
Žiemą šiltnamis dažnai tampa praktiška terasos baldų, sporto, daržo ar kiemo žaidimų aikštelės priemonių ir įrenginių laikymo "patalpa", arba įspūdinga Kalėdų eglutės, žibančių žiemos dekoracijų įrengimo vieta.
Pavasarį galite kuo anksčiau perkelti į šiltnamį augalus, sėti ir auginti daigus ir/arba iš jo stebėti bundatį sodą.
Vasarą šiltnamį įsirenkite kaip mėgiamų daržovių, gėlių, egzotinių augalų ar net vaismedžių (pav., vynuogių) oazę, arba/ir skaidrią oranžeriją, studiją, biurą, žaidimų kambarį, barą, klasę, dirbtuvę, ...
Rudenį transformuokite savo šiltnamį į šiltą ir jaukų sodo kambarį, kuriame gera tvarkyti sodo derlių, ruoštis žiemai ar tiesiog stebėti besikeičiančias gamtos spalvas ir formas.
Nusprendę, ką ir kada šiltnamyje veiksite, pasirinkite tinkamiausią jo formą, konstrukciją, dangą, grindinį, lentynas, kitus vidaus įrangos elementus.
Pav. Šiltnamio vidaus įrengimo galimybės. Foto: Gardenis
Šiltnamio statymo vieta
Šiltnamiui išrinkite saugią, saulėtą ir nevėjuotą sodo vietą. Nestatykite šiltnamio po medžiais ar arti kito pastato. Taip išvengsite šešėlio, kuris mažina augalams būtiną šviesos srautą. Be to, krintantys vaisiai, šakos ar sniegas gali pažeisti dangą. Greta augančių medžių šaknys greičiau nusausins jūsų šiltnamio dirvą.
Rekomenduojama šiltnamį statyti taip, kad išilginė jo rėmo ašis būtų nukreipta iš šiaurės į pietus, t. y. šiltnamio šlaitai būtų vakaruose ir rytuose. Tuomet saulės šviesa tolygiai šildys visus paviršius, viduje bus palaikoma vienoda temperatūra.
Pav. Rekomenduojama šiltnamio statymo vieta.
Jei šiltnamį naudosite (ir) kaip oranžeriją, pasirinkite kitą jums labiausiai tinkančią ir patinkančią sodo, kiemo ar sodybos vietą. Svarbiausia, kad greta nebūtų senų medžių, kurių šakos, jei lūžtų, galėtų pažeisti šiltnamio dangą ar net konstrukciją. Taip pat įvertinkite potencialią aplinkos (medžių lapų, pumpurų ar žiedadulkių, kelio dulkių ar pan.) taršą - galbūt teks išorinę šiltnamio dangą dažniau plauti.
Šiltnamio konstrukcija provalo būti statoma horizontaliai. Todėl, prieš statydami, atkreipkite dėmesį į šiltnamio statymo vietos paviršių. Jei sklype yra nuolydis, numatykite, kaip uždengsite susidariusį tarpą tarp šiltnamio pagrindo profilio apačios ir žemės. Didesnių nuolydžių atveju rekomenduojama išlieti betono ar mūryti pamatus.
Aliuminė šiltnamio konstrukcija
Aliuminio privalumai – ilgaamžiškumas, tvirtumas, lengvumas. Jam praktiškai nereikia jokios priežiūros. Aliuminis nerūdija, nepūva, nesisuka. Aliuminis - perdirbama žaliava.
Jei norite, kad šiltnamis būtų ne tik funkcionalus, bet ir estetiškas, aliuminio konstrukciją galima dažyti (rekomenduojama - ilgalaike milteline dažymo technologija).
Konstrukcija gali būti ir iš paprasto metalo, bet jis - rūdija.
Medinių rėmų rinktis nepatartina, nes jie, bėgant laikui, sutrūnys dėl nuolat šiltnamyje esančios drėgmės. Išimtis – raudonojo kedro medis, tačiau dėl ypač aukštos kainos jis labai retai naudojamas šiltnamiams gaminti.
Teisingai pasirinkus ir surinkus aliuminio šiltnamio konstrukciją, jis tarnaus keletą dešimtmečių.
Pav. Aliuminio konstrukcijos šiltnamis "Ventus". Foto: Gardenis
Šiltnamio forma
Šiltnamių rinkoje siūloma pačių įvairiausių: pagrindas gali būti stačiakampio, kvadrato, apskritimo, ovalo; stogas – šlaitinis, arkos ar kupolo formos.
Prieš priimdami sprendimą, pagalvokite, kam jį naudosite (ką auginsite, ką jame veiksite skirtingu metų laiku), kur statysite, ar ši forma išlaikys šiltnamio rėmą stipriau pasnigus, pučiant stipriam vėjui, kaip jis derės prie kitų aplinkos elementų (statinių).
Pav. "Gardenis" įmonėje projektuojamš ir gaminamų stačiasienio šiltnamio formų pavyzdžiai.
Šiltnamį galima statyti atskirai arba jungti prie kito pastato sienos (žr. priesieniai šiltnamiai).
Šiltnamio aukštis
Rinkdamiesi šiltnamį būtinai atkreipkite dėmesį į jo šoninės sienelės ir bendrąjį aukštį. Aukštesniame šiltnamyje bus daugiau erdvės ne tik augalams, bet ir jums patiems. Praktiškiau turėti aukštesnį, bet mažiau sodo ploto užimantį statinį, nei žemą, bet daugiau vietos užimantį.
Rinkdamiesi šiltnamį su aukštesne sienele, atkreipkite dėmesį į dangos storį ir stogo nuolydį. Plonesnės dangos gali būti neatsparios vėjo gūsiams, o mažas stogo nuolydis gali pridaryti bėdos žiemą, gausiai pasnigus.
Praktiška šiltnamio šonuose įsirengti lentynas, daigyklas, pakabinamus vazonėlius, įsirengti sau nedidelę darbo ar poilsio zoną. Išnaudokite statinio erdvę kuo racionaliau.
Pav. Šiltnamio šoninės sienelės aukščio santykis su žmogaus ūgiu.
"Gardenio" šiltnamiai gaminami trijų šoninės sienelės aukščių: standartinis pasiūlymas - 1,81 m; klientui pageidaujant, pasiūlysime dar aukštesnį, kartu ir patogesnį, praktiškesnį - 2,01 m ar 2,11 m aukščio šoninių sienelių - šiltnamį.
Šiltnamio pamatas
Labai svarbu, kad šiltnamis būtų pastatytas ant tvirto, horizontalaus ir lygaus pagrindo, kitaip bus sunku prie jo pritvirtinti šiltnamio rėmą, įstatyti (stačiakampio formos) dangą. Ant nelygaus pagrindo stovinčio šiltnamio konstrukcija bus nestabili, net pavojinga.
Šiuolaikiniams šiltnamiams nebūtina lieti betoninio pamato visu šiltnamio perimetru; galima įsigyti specialų metalo (aliumininį, cinkuoto plieno ar kt.) pagrindą. Tik nepamirškite įbetonuoti jo pagrindo kampinių atramų; kitaip stiprus šoninis vėjas gali šiltnamį nuversti, pastumti. Toks pagrindas yra tvirtas, jį lengva surinkti ir, prireikus, bet kada šiltnamį galėsite perkelti į kitą vietą.
Galima kloti ir medinį pamatą, bet tai – nors ir pigus, tačiau gana trumpalaikis sprendimas.
Jei vis tik norite statyti šiltnamį ant betono ar mūro pagrindo, prieš pradėdami darbus būtinai kreipkitės į išsirinkto šiltnamio pardavėją, užsisakykite šio šiltnamio pagrindo brėžinį.
Atkreipkite dėmesį į sklypo nuolydį. Jei yra nuolydis, rekomenduojame iš anksto paruošti betono ar mūro pamatą.
"Gardenis" rekomenduoja šioje įmonėje gamintus šiltnamius statyti tiesiog ant žemės (naudojamas standartinis 14.5 cm aukščio aliuminio profilio pamatas - cokolis) arba ant 43 cm ar 83 cm aukščio mūro ar betono pamato-sienelės (šiuo atveju naudojamas specialus aliuminio profilio pamatas - plokštelė).
Išsamiau apie galimus "Gardenis" įmonėje gaminamų šiltnamių pamatų sprendimus skaitykite čia.
Pav. Specialus aliuminio pamatas "Gardenis" šiltnamiui. Foto: Gardenis
Šiltnamio danga: stiklas ar polikarbonatas?
Dažniausias naujų klientų klausimas: kurią šiltnamio dangą rekomenduojate rinktis – stiklo ar plastiko (polikarbonato)?
Vienareikšmio atsakymo - nėra. Kiekvienas mūsų turime skirtingus šiltnamio formos, funkcijos ir estetikos reikalavimus.
Žemiau pateikiame abiejų dangų savybes.
Pav. Šiltnamio dangos: stiklas, polikarbonatas. Foto: Gardenis
Rinkdamiesi šiltnamį, atkreipkite dėmesį, kokiu būdu ir ar tvirtai stiklo ar polikarbonato dangos bus tvirtinamos prie rėmo. Ar, prireikus, bus sudėtinga vieną ar kelis lakštus pakeisti? Kiek ilgai danga išlaikys savo kokybines ir estetines savybes?
Prireikus "Gardenis" įmonėje gaminamų šiltnamių dangos lakštus pakeisti - tai atlikti labai paprasta; nebūtina ardyti visos šiltnamio konstrukcijos ar įsigyti papildomų tvirtinimo elementų. Tiesiog nuimkite keičiamą dangos segmentą laikančią gumos juostą (šiltnamio išorinėje pusėje), išstumkite keičiamos dangos lakštą, įstatykite naują, ir vėl tvirtai užspauskite tvirtinimo gumos juostą.
Stiklinis šiltnamis:
Jei rinksitės stiklo dangą, šiltnamis atrodys estetiškiau. Be to, stiklo danga – ilgaamžė, skaidri, praleidžianti saulės šviesą ir šilumą. Skaidrus statinys papuoš jūsų sodą. Jei nepažeisite mechaniškai, stiklas daugelį metų išliks beveik nepakitęs.
Jis atsparus įbrėžimams, karščio ir šalčio poveikiui, jį paprasta valyti, plauti.
Stiklo masė didesnė, todėl visas šiltnamis bus sunkesnis, todėl stabilesnis, atsparesnis stipriam vėjui.
Vienas iš esminių stiklo šiltnamio trūkumų – greitai įšyla, bet greitai ir atvėsta.
"Gardenis" šiltnamiuose dedamas tik saugus grūdintas 4 mm storio skaidrus stiklas.
Polikarbonato dangos šiltnamis:
Jei rinksitės plastiką - kanalinį polikarbonatą, atsakingai įvertinkite jo savybes, nes rinkoje polikarbonato pasiūla - labai didelė; skiriasi jo storis, tankis, svoris, spalva, kitos savybės, garantinis laikotarpis, kaina ir pan. Pirkdami įvertinkite lakštų storį, spalvą, lakštų galų uždarymo ir tvirtinimo į konstrukciją būdą, gamintojo suteikiamą garantinį laikotarpį.
Kuo storesnė polikarbonato danga, tuo geresnės jos termoizoliacinės savybės, didesnis atsparumas smūgiams. Prastesnės kokybės polikarbonatas jau po metų-kitų gali pakeisti spalvą ar net struktūrą.
Kadangi polikarbonatas – daugiasienė su oro tarpu medžiaga, prieš dedant polikarbonato lakštus į šiltnamio rėmą, būtina jo atviruosius kraštus tinkamai uždaryti, kad viduje nesikauptų dulkės, samanos, vabzdžiai, vanduo, mikroorganizmai, ir pan., bet tuo pačiu kanaluose cirkuliuotų oras, pasišalintų ore natūraliai esančios drėgmės perteklius ir pan.
Ypatingai svarbu, kuria puse polikarbonatas statomas į šiltnamio rėmą. Jei dangą dėsite patys, būtinai atkreipkite dėmesį į specialią ant naujų lakštų esančią įspėjamaisiais ženklais pažymėtą plėvelę. Joje nurodyta, kuri lakšto pusė turi būti atsukta į šiltnamio vidų, kuri - į išorę. Nesumaišykite!
"Gardenis" šiltnamiuose dedamas tik aukštos kokybės, net 10 mm storio skaidrus kanalinis polikarbonatas. Dedant į rėmą lakštai niekaip nepažeidžiami (neperduriami, nepergręžiami); sandariai uždaromi abu lakštų galai; lakštai iš išorinės statinio prispaudžiami tampriomis tvirtinimo gumos juostomis.
Šiltnamio vėdinimas
Svarbiausias šiltnamio uždavinys – sukurti augalams ir jums palankiausią mikroklimatą (temperatūrą ir oro drėgmę). Todėl vėdinimas turi vykti be skersvėjų. Bene geriausia, kai vėdinama per stoglangius, nes karštas oras visuomet kyla į viršų ir, maišydamasis su iš lauko per atvirą langą patenkančiu grynu oru, sudrėksta, atvėsta, todėl leidžiasi žemyn ir vėl tęsiasi cirkuliacija.
Tam, kad nereikėtų nuolat patiems atidarinėti ir uždarinėti stoglangių, labai patogu įsirengti automatines langų varstymo sklendes, kurios aktyvuojasi pačios, reaguodamos į šiltnamio viduje esančią oro temperatūrą.
Jei prireiks, šiltnamiui įsigykite papildomus langus, duris. Langus įstatyti galite ne tik stoge, bet ir/ar šoninėje ar galinėje sienose. Aptarkite jūsų poreikius su "Gardenis" šiltnamių pardavėjais.
Pav. Automatinė šiltnamio lango varstymo sklendė ir papildomas langas. Foto: Gardenis
Šiltnamio laistymas
Laistyti šiltnamio augalus rekomenduojama ryte arba/ir vakare drungnu vandeniu. Perteklinis laistymas gali išplauti iš dirvožemio maistingąsias medžiagas. Todėl laistykite atsakingai.
Jei neturite laiko, įsirenkite automatinę lašinę laistymo sistemą. Tokia sistema augalams visada tieks šiltą vandenį, nes šis, lėtai tekėdamas siaurais vamzdeliais, suspės sušilti. Sistemai galite naudoti surinktą lietaus vandenį arba jungti prie vandentiekio. Tam nereikia elektros energijos.
Pav. Automatinė laistymo sistema šiltnamiui "Tropf-Blumat"
Patogu į šalia šiltnamio pastatytas specialias talpas rinkti nuo šiltnamio stogo nutekantį lietaus vandenį.
Visuose "Gardenio" šiltnamiuose yra lietvamzdžiai, tad pasinaudokite jais (žr. žemiau). Visuomet turėsite natūralios oro temperatūros vandens laistymui.
Pav. Lietaus vandens rinkimas iš "Gardenis" šiltnamio lietvamzdžių. Foto: Gardenis.
Kad dirvožemis prarastų mažiau drėgmės ir palaikytų pastovesnę šaknų temperatūrą, patartina dirvą pridengti mulčiu ar nupjauta žole. Taip ją apsaugosite ir nuo piktžolių. Jei šiltnamis bus skirtas ne tik augalams, bet ir jūsų poilsio zonai, siūlome šiltnamio augalus auginti dėžėse, daiginimo induose, vazonuose, specialiose lysvelėse. Pakaks kasmet žemę keisti tik juose. Šiltnamis bus švaresnis, estetiškesnis, įdomesnis. Nepamirškite, kad tokiu būdu auginamus augalus reikės dažniau laistyti.
Šiltnamio įrengimas
Šiltnamio takelius galima kloti įvairiausiomis dangomis: keraminių plytų, betonuoti, lentelių, šaligatvio plytelių, skaldytų akmenų, skaldos, specialios korėtos plastiko dangos, ... Svarbu, kad būtų stabilus, patvarus, ilgaamžis, būtų lengva nuvalyti.
Pav. UAB "Gardenis" šiltnamio "Ventus" vidaus įrengimo pavyzdys. Foto: Gardenis
Kad šiltnamyje būtų patogu prižiūrėti augalus ir ilsėtis, pasirūpinkime keletu papildomų priemonių:
- Šiltnamio lysvių atitvarai: spec. aliumininiai borteliai, medinės lentos, betoniniai borteliai, plytos. ...
- Lentynėlės šiltnamiui: tvirtinamos prie šoninės ar galinės sienelės. Siauros, plačios – pagal tai, ką ant jų norime laikyti: vazonėlius, daigyklas ar dėžutes. Patogu erdvesnio šiltnamio šone pastatyti atskirą kelių lygių lentyną.
- Tvarkai: jei šiltnamyje praleidžiate daugiau laiko, augalų priežiūros įrankiams ar priemonėms (trąšoms, pirštinėms, virvutėms, sėkloms, žirklės ir kt.) susidėti prireiks spintelės, staliuko, lentynėlės ar kabyklos.
- Daigų, stiebų parišimui: patogu įsigyti prie šiltnamio stogo tvirtinamus augalų parišimo vamzdelius ir prie jų virvelėmis ar specialiomis spiralėms tvirtinti atskiro augalo stiebą.
- Specialios kilputės šiltnamiui: tirtinami į bet kurią šiltnamio rėmo dalį. Ant jų kabinami gėlių vazonai, augalų stiebų tvirtinimo virvelės, smulkieji įrankiai ar bet koks kitas daiktas.
Jei į šiltnamį užsuksite ne tik augalų prižiūrėti, bet ir atsipūsti nuo aplinkos šurmulio, palikite priekinėje ar galinėje šiltnamio pusėje erdvę sau. Pasistatykite patogų krėslą. Šalia – staliuką ar lentynėlę. Štai jums ir jauki vieta, kurioje norėsis prisėsti ir ramybėje, aromatų apsuptyje, stebėti žieduose bites.
Išsamiau apie šiltnamių įrengimą skaitykite - čia.
Meilė
Be meilės sodui, augalams – nė iš vietos! Stenkitės, domėkitės, rūpinkitės augmenija. Tada daigeliai augs kaip ant mielių, šiltnamyje užauginsite ne vieną derlių, sveikai maitinsitės, daugiau judėsite, turėsite daug bičiulių - bendraminčių, ir visi šie malonumai atpirks visas jūsų pastangas!