Mūsų svetainėje naudojami slapukai, kad užtikrintume jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Daugiau informacijos

Svajonių sodas/daržas miesto balkone, terasoje, ant stogo!

Įkurkite daržą ar mini-sodą ant daugiabučio namo stogo ar balkono terasoje

Miestietiška sodininkystė (ang. urban gardening) – tai vis labiau populiarėjanti praktika daugelio šalių urbanizuotose vietovėse. Nuo daugiabučių stogų lig žaliuojančių balkonų ir terasų, miesto sodininkai kuria jaukias, natūralias, draugiškas aplinkai erdves. Kartais nė negali numanyti, kad vieno kaimyno stogas apsodintas gardžiausių prieskonių žolelėmis ar šviežiais pomidorų daigais, o kito balkone-terasoje avilyje dūzgia bitės. 

Ši praktika ypač populiari didžiuosiuose pasaulio megapoliuose, kur kiekvienas kvadratinis metras žemės - itin brangus, o turėti nuosavą sodą ar daržą norisi nepaliekant miesto. 

Miestietiška daržininkystė populiari ir Lietuvoje.

Miestietiškų sodų tipai

Paprastai tokie sodai/daržai skirstomi į dvi grupes pagal jų dydį.

Didesnieji kuriami ant stogų, juos transformuojant į erdvę, kurioje dažnai auginami dekoratyviniai krūmai, gėlynai, uogakrūmiai, įkurtos prieskonių žolelių ar daržovių lysvės ar net mažaūgiai medžiai.

Mažiesiems priskiriami balkone, terasoje ar kitoje nedidelėje miestietiškojo būsto lauko erdvėje įkuriami sodai/darželiai. Juose paprastai auginami smulkūs, žemaūgiai augalai.

Garsus britų sodo dizaineris John Brooke pabrėžia, kad miestietiškųjų sodų samprata neturėtų būti painiojama su sumažinto sodo idėja, nes miesto sodų/daržų paskirtis – gyvenamosios erdvės išplėtimas, pritaikant ją prie šiuolaikinio ekologišku gyvenimo būdu besidominčio žmogaus poreikių.

Sodas/daržas ant namų stogo - šimtmečiais naudojama miestiečių praktika

Tiesa, sodai/daržai ant miestietiškų būstų stogų ar terasose nėra nauja koncepcija. Šios sodininkystės šaknys siekia jau senovės Egipto laikus, kai žmonės augindavo daržoves, žoleles ir vaisius ant stogų, bandydami sumažinti maisto trūkumą miestuose. Vėliau maisto auginimas šiose neįprastose vietose virto "Pergalės sodų" judėjimu (ang. victory gardens) ir I ir II pasaulinius karų metu buvo propaguojamas Vokietijoje, Anglijoje, Australijoje bei Amerikoje.

"Gardenio" produktai miestiečiams-daržininkams

Gyvenate daugiabutyje name mieste? Nėra galimybės namo sklype auginti mėgiamiausius augalus? 

Įsikurkite pilnavertį, nors ir mažą, sodą/daržą balkone, terasoje ar ant stogo, ir po įtemptos darbo dienos ilsėkitės čia pat stebėdami ir liesdami natūralią žalumą, ragaudami savų uogų, vaisių ar daržovių derlių.

 

Nuotraukose - keletas mūsų įgyvendintų projektų pavyzdžių, atspindinčių "Gardenis" šiltnamių ar medinių surenkamų lysvių teikiamas galimybes miestietiškosios daržininkystės vizijai pasiekti.

 

Siltnamis-ant-namo-stogo-Gardenis

Siltnamis-MAGNA-ant-stogo-VNO-Gardenis

Urban-gardening-miesto-siltnamis-Gardenis

Lysves terasai balkonui Gardenis

Siltnamsi-balkono-terasoje-Gardenis-urban-gardening-VNO

 

Patarimai Gardenis